Videopremiär med Urtidsdjur
Psykadeliska progbandet släpper album och musikvideo.
Sensommaren 2019 spenderade Uppsalabandet Urtidsdjur i ett lånat litet kapell i Uppland och under en långhelg förvandlade de kapellet till en inspelningsstudio. Toaletterna blev inspelningsbås för gitarrförstärkare, trummorna placerades framför altaret och bandmedlemmarna spelade tillsammans bland kyrkbänkarna. Resultatet blev ett självbetitlat album som släpps idag. I detta inlägg får ni också en premiär av musikvideon till skivans öppningsspår ”Karta & kompass”.
Albumet ”Urtidsdjur” bjuder bland annat på nördiga gitarriff, psykadeliska sångmelodier, blåsinstrument och en hel del xylofon (en leksaksxylofon enligt bandet). Xylofonen dubbas med ett piano de hittat på blocket. Musikerna har även hittat kreativa sätt att mixa in annat än instrument i låtarna, då de till exempel mickat upp ett badkar med en badande bandmedlem i för att få ”havsljud och vågskvalp”. Utöver att bandet spelat in albumet själva har de även tryckt alla skivomslagen själva för hand på överblivna tapetrullar i 111 exklusiva exemplar.
I dagens videopremiär till låten ”Karta & kompass” bjuder Urtidsdjur på en härlig roadtrip.
– Vi ville ha en video som förmedlade känslan av att vara typ lite vilse på ett positivt, kaotiskt och spännande sätt. Som grundidé ligger en klassisk ”spela och sjunga i bilen-scen” som vi lånat/snott från bland annat filmen Waynes World, musikvideo av Gaupa, och några andra artister och band med liknande videor, skriver bandet om videon.
Lyssna på albumet ”Urtidsdjur”
- Låtskrivare: Kettil Engberg, Alfred Kihlberg, Emil Niklasson, Gustaf Boström.
- Producenter: Kettil Engberg, Alfred Kihlberg, Emil Niklasson, Gustaf Boström.
- Master: Jakob Grundtman