Naah – Goodbye My Darling
Artisten bryter tystnaden med ny singel.
Artisten och producenten Naah spenderar all sin tid i sin egenbyggda studio på Kungsholmen och började tidigt i livet sjunga och spela gitarr. De senaste åren har hon bland annat hamnat på topplistor i Nederländerna och släppt musik via Jay-Z’s management. Efter en tuff period då hon förlorade en nära familjemedlem tappade hon skrivandet och kreativiteten. Nu bryter Naah tystnaden med den nya singeln ”Goodbye My Darling”.
Singeln är en mjuk poplåt med uppbyggd av svävande gitarrer och starka pianoslingor. Naahs röst passar väl in i det mjuka soundet och svävande verser bryts av melodirika refränger.
– Då någon så nära i samma ålder går bort väcks många tankar. Jag ifrågasatte allt och för första gången i mitt liv kunde jag inte skriva någon musik. Efter nästan ett år försökte jag sätta ord på hur mitt förhållande till att skriva förändrats. Det blev min nyckel ut ur writers-blocken och råkade resultera i min nya singel, berättar Naah.
- Låtskrivare: Carl Goldkuhl, Erik Renöfält Fhager, Hanna Westlin